Koncert z okazji 49. rocznicy poświęcenia kościoła Opatrzności Bożej oraz podziękowania za 41 lat pracy Proboszcza, ks. dr Marcina Undasa

W dniu 20 czerwca 2021 r. w kościele ewangelicki Opatrzności Bożej w Zgierzu odbył się koncert z okazji 49. rocznicy poświęcenia kościoła. Koncert został zorganizowany przez członków Ewangelickiego Chóru „Concordia” w Zgierzu. W Programie koncertu znalazła się Kantata Misyjna „Niech Świat Słucha Go” Eugena L. Clarka. Wystąpiły Chór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Łodzi pod dyrekcją Dawida Bera i Rafała Wiechy oraz Ewangelicki Chór „Concordia” ze Zgierza pod dyrekcją Magdaleny Szymańskiej, w partiach solowych wystąpili Krystian Ber, Dawid Ber i Przemysław Orawski, recytacja fragmentów Pisma Świętego – Maciej Piotrowski akompaniament fortepianowy Janina Marek-Undas i Dawid Ber.

Po koncercie odbyła się uroczyste podziękowanie (przed przejściem na emeryturę) za 41 lat służby w Parafii Ewangelickiej w Zgierzu dla ks. dra Marcina Undasa Proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu. Podziękowania złożyli na ręce ks. Marcina w imieniu parafian Kurator Parafii p. Ryszard Gernhardt oraz p. Anna Kajer, p. Piotr Ernst oraz p. Jolanta Taczyca w imieniu Diecezji Warszawskiej Biskup Diecezji ks. Jan Cieślar oraz Kurator Diecezji Warszawskiej p. Karol Werner. Na uroczystości słowa podziękowań złożyli również Prezydent Miasta Zgierza  p. Przemysław Staniszewski, Dyrektor Muzeum Miasta Zgierza p. Robert Starzyński, Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Zgierza p. Adam Zamojski, sąsiad i serdeczny przyjaciel ks. Marcina Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej Matki Bożej Dobrej Rady ks. dr Andrzej Blewiński, Dyrektor Centrum Misji i Ewangelizacji ks. diakon Paweł Gumpert, a na końcu Ewangelicki Chór „Concordia” ze Zgierza.

Nie zapomniano również o podziękowaniach dla Pani pastorowej Janiny Marek-Undas, która to przez cały czas służby w Parafii zgierskiej była podpora i ostoją ciepła domowego dla swego małżonka jak i dla Parafii. Można mówić w tym wypadku o często niedocenianej „instytucji pastorowej”, bez której trudno by było spokojnie pracować i pełnić swą służbę w parafiach duchownym luterańskim.

Jedna mała dygresja od autora tekstu. Szkoda, że władze naszego Kościoła od z góry roku nie są w stanie wskazać duchownego na stanowisko administratora Parafii, szkoda, że nie traktuje się naszych parafian zgierskich z powagą na jaką zasługują. Takie decyzje powinny być znane na co najmniej pół roku przed zmianą administratora, żeby nowy administrator i Parafia (tu kładę szczególny nacisk) mogły się przygotować pod względem technicznym jak i mentalnym do zmian, które są istotne w życiu całych parafii jak i poszczególnych parafian. Należy tu pamiętać o rodzinach pastorskich: żonach, które mogą gdzieś pracować, dzieciach, które chcą się kształcić. Zostawiają przecież w starym miejscu przyjaciół, a czasami rodzinę. W ramach tego tekstu proszę nasze zwierzchnie władze kościelne do takiego przepracowania ZPW aby tego typu decyzje były znane z dużym wyprzedzeniem a nie na przysłowiowe „za pięć dwunasta”.

Leszek Orawski

Zdjęcia zostały udostępnione przez Urząd Miasta Zgierza. Autorem zdjęć jest p. Krzysztof Głowacki.