Zaproszenie na Koncert Jubileuszowy

Pragnę w imieniu Ewangelickiego Chóru Concordia ze Zgierza oraz  Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu zaprosić na Koncert Jubileuszowy z okazji 70 rocznicy założenia Chóru przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu. Koncert odbędzie się w sobotę 17 listopada 2018 roku o godz. 17.30.

Krótka notka o chórze i dyrygentce:

O Ewangelickim Chórze Concordia:

Ewangelicki Chór Concordia jest spadkobiercą chóru Parafii EA  w Zgierzu, którego początki sięgają roku 1948. Nazwa natomiast odnosi się bezpośrednio do przedwojennego Stowarzyszenia Śpiewaczego Concordia które działało przy zgierskiej parafii luterańskiej. Chór liczy około 20 członków. Repertuar zespołu obejmuje pieśni  XVI/XVII wieczne jak i  współczesne opracowania  muzyki chóralnej.

Chór prowadzi szeroką działalność koncertową. Oprócz corocznych występów na diecezjalnych zjazdach chórów miał okazje zaprezentować się w wielu miejscach w Polsce
m. in. we  Wrocławiu. Karpaczu, Nidzicy, Istebnej czy w Wiśle, jak również w Niemczech w miejscowościach Altenmedingen oraz Greifswald.

Warto podkreślić, że chór ma charakter ekumeniczny. Śpiewają w nim członkowie kościoła luterańskiego z parafii zgierskiej i ozorkowskiej oraz członkowie Kościoła Rzymskokatolickiego ze Zgierza, Ozorkowa i Łodzi.

Chórem od 2009 dyryguje Magdalena Szymańska.

Chór w 2016 roku zdobył II miejsce w kategorii stowarzyszeń na XIX Łódzkim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis. W 2017 roku II miejsce na I Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Ewangelickiej w Katowicach oraz Wyróżnienie Specjalne na XIII Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej – Żory 2018.

Mottem zgierskiego chóru jest: jeżeli śpiewamy na Chwałę Bożą to róbmy to najlepiej, jak tylko potrafimy.

Magdalena Szymańska jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego na Wydziale Nauk o Wychowaniu, w zakresie Edukacji Artystycznej. Ukończyła także podyplomowe studia logopedyczne w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Jest również stypendystką i absolwentką Conservatorio di Musica San Pietro a Majella
w Neapolu, w klasie kameralnej prof. Antonio Florio (specjalność – muzyka dawna). Od kilku lat współpracuje z Chórem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zgierzu , Chórem Żydowskim „Clil” oraz Towarzystwem Śpiewaczym im. S. Moniuszki w Łodzi. Jest także członkiem kameralnego chóru Vivid Singers.

W programie koncertu usłyszymy tradycyjne i współczesne pieśni chóralne w tradycyjnych i współczesnych opracowaniach,  pieśni ludowe oraz kilka niespodzianek.

Koncert Patronatem Honorowym objęli: Prezydent Miasta Zgierza p. Przemysław Staniszewski, ks dr. Andrzej Blewiński (Proboszcz Parafii MBDR w Zgierz), Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. Jerzy Samiec oraz Biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. Jan Cieślar.

Pozdrawiam serdecznie Prezes Chóru Concordia Leszek Orawski